Close

Bireysel Terapi

psikoterapi

Bireysel Terapi

Psikolojik danışmanlık ya da psikoterapi de denen bireysel terapi, genellikle bir terapist ya da uzman bir psikolog tarafından danışanın bir problemini çözmesinde yardım etmek üzere uygulanan bir psikoterapidir. Bireysel terapi danışanın psikolojik sorununa bağlı olarak çeşitlilik gösterir.

Bireysel terapi sizin hayatınızı olumsuz yönde etkilediğini hissettiğiniz endişeleriniz hakkında bir terapistle yüz yüze işbirliği halinde çalışmanızı içeren bir süreçtir.

Bireysel Terapi nedir?

Psikoterapi ya da danışmanlık da denen bireysel terapi, danışanın uzman bir terapistle güvenli, şefkatli ve gizli bir ortamda danışanın duygularını, inanışlarını ya da davranışlarını keşfettiği süreçtir. Danışanın yaşamını olumsuz yönde etkileyen ve değiştirmek istediği davranışları, etkili anılar, günlük alışkanlıklar, şartlanmalar incelenerek değişim gerçekleştirilir. Kişinin kendisini ve başkalarını daha iyi anlaması, kişisel hedefler koyması ve istenen değişime yönelik çalışma yapılır.

İnsanlar hayatlarında büyük bir değişiklik olduğundaki sıkıntılarını atlatmak, çocukluk travmalarıyla başa çıkmak, depresyonla ve anksiyeteyle mücadele etmek ya da sadece kişisel büyümelerine ve kendilerini daha iyi anlamalarına yardım almak için terapiye başvururlar. Danışan ve terapist, beş altı seans olabileceği gibi bazen yıllarca danışanın bireysel ihtiyaçları ve kişisel hedefleri üzerinde çalışır.

Neden Terapi?

Bazen insanlar içsel endişeler yaşarlar, sorunları kafalarında dolandırır dururlar, ikilemlerine çözümler bulmaya çalışırlar. Bu konuları aile üyeleriyle ya da arkadaşlarla konuşmak mümkün ama bazen bu yeterli olmayabilir.

Aşağıdaki durumları yaşıyorsanız ve bu durumu değiştirmek istiyorsanız terapi almayı düşünebilirsiniz.

 • Stres
 • Anksiyete
 • Depresyon
 • Yeme bozukluğu
 • Uyuşturucu kullanımı
 • Aile ilişkilerinde sorunlar
 • Ekonomik stres
 • Bir yakının kaybı
 • Karşı cinsle yakınlık ya da ilişki sorunları
 • İntihar ya da kendine zarar verme düşünceleri
 • Öfke

Terapiden ne beklemeliyim?

Terapide ne olduğu her danışanın özel ihtiyaçlarına ve yardım arayışına göre değişir. Bu nedenle her insanın tek olması gibi her terapi deneyimi de tektir.

Genellikle ilk seansta problem netleştirilir ve şimdiye kadar hangi çözümlerin denendiği incelenir. Bu süreçte terapist hangi terapi stratejilerinin sizin için daha faydalı olabileceğini değerlendirir. Sorunları netleştirdiğinizde terapistle birlikte terapi hedefleri koyabilirsiniz.

Her sorunla başa çıkmak için birçok farklı yaklaşım vardır. Sıklıkla, bu süreç yeni problem çözme ya da problemle başa çıkma yöntemleri bulma, kendini anlamayı artırma, yeni yaşam kalıpları keşfetme ve çevreniz ve ilişkileriniz tarafından nasıl etkilendiğinizi daha iyi anlamanızı içerir.

Psikoterapi birçok psikolojik sorunur çözümünde çok etkili bir tedavidir. Yine de terapinin etkisi sizin sorunlarınızın çözümü için ne kadar zaman ve efor harcamaya istekli olduğunuza bağlıdir.