Cinsel Terapi

Cinsel ilişki; çiftlerin bedensel, duygusal ve düşünsel olarak gerçekleştirdiği bir eylemdir. Haz alma ve üreme amacı taşır. Doğal bir gereksinimdir  ve doğal bir şekilde tatmin edilmelidir.

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel Terapi, cinsel eğitim konusunda eğitim almış uzman psikolog ve psikiyatristler tarafından cinsel sorunları olan birey veya çiftlere uygulanan terapi şeklidir. Terapistlerin öncelikli amacı sorun yaşayan danışanlara cinsellik konusunda eğitim ve destek vermektir.

Cinsel Mitler Nedir?

Halk arasında kulaktan kulağa yayılan bilimsel gerçeğe dayanmayan abartılı, yanlış inanışlardır. Cinsel mitlerin yaygınlaşması bireylerde cinsellik hakkında kaygı, korku, endişe ve bir takım yargıların oluşmasına sebep olmaktadır.  Ancak bu mitler cinselliğin doğasına aykırı, bilimsel gerçeği olmayan olumsuz inanışlardır.

En yaygın başlıca cinsel mitler:

 • Cinsel eylemi erkek başlatmalıdır.
 • Her fiziksel yakınlaşma sevişme ile sonlanmalıdır.
 • Erkekler cinsel ilişkiye her zaman hazırdır.
 • Kaliteli bir sevişme mutlaka orgazmla sonuçlanmalıdır.
 • Cinsellik ile ilgili konuşmak ayıptır.
 • İyi bir sevişme erkeğin penisinin boyutuyla ilişkilidir.
 • Kadının, ilk cinsel ilişkisi çok ağrılı ve kanamalı olur.
 • Kadının ilk cinsel ilişkisinde kan gelmezse kadın bakire değildir.
 • Adet döneminde cinsel ilişkiye girilmez.
 • Gebelikte cinsel ilişkiye girilmez.
 • Mastürbasyon zararlıdır.

Mastürbasyon Nedir? Yararlı Mıdır?

Mastürbasyon kişinin kendi cinsel organlarını uyarma yoluyla cinsel haz yaşaması ve orgazma ulaşmasıdır. Bir alet kullanılarak veya kullanılmadan yapılabilir. En yaygın cinsel aktivitelerdendir. Hamile kalma veya cinsel hastalıklara yakalanma riski yoktur.

En Yaygın Cinsel Bozukluklar

Vajinismus;  Vajinayı çevreleyen kasların endişe, korku veya paniğin eşlik etmesiyle beraber istemsiz bir şekilde kasılmasıdır. Vajina, penisin içeri girişini ketler  ve cinsel ilişki gerçekleşmez.

Cinsel İsteksizlik;  Kişilerde cinsellikle ilgili fantezi veya eylemlerin azalması veya yokluğudur. Kadınlarda da erkeklerde de görülür. İlişkiye başlama eğilimi pek görülmez. Yorgunluk, kronik stres, depresyona bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hormonal bir sıkıntının sebep olduğu sıklıkla görülür.

Erken Boşalma; Erkeğin cinsel ilişki sırasında kadınla birlikte ortak zevk almayı sürdüremeyecek kadar kısa sürede boşalmasıdır. Penis vajenle birleşmeden, birleşir birleşmez veya birleştikten hemen sonra boşalma olabilmektedir. Kadın doyuma ulaşamadığı için çiftler arasında bir çok sıkıntı kaçınılmaz olmaktadır.

Cinsel Tiksinme Bozukluğu; Cinsel partnerle cinsel ilişki kurmaktan sık sık kaçınma ve bu eylemden aşırı tiksinme halidir. Spesifik bir beden bölgesinden tiksinilebileceği gibi genel olarak tüm bedensel temastan da kaçınılabilir.

 

TOP