Psikolog İpek Kozanlar

İlk okulu Eskişehir Özel Çağdaş İlköğretim Okulunda tamamladım. Psikiyatr bir baba ve ressam bir annenin çocuğu olarak küçüklüğümden beri psikolojiye ve sanata ilgimin olduğunu farkettim. Bu dönemlerde insanlarda ve arkadaş çevremdeki  olumsuz olan şeyleri de gözlemlemeye başlayarak, ileride bu konuda eğitim almak istedim.

İlk okulda, satrançta bayanlarda Eskişehir il altıncısı yine bu okulda İngilizce kitap kurdu listesine girerek belge aldım. Bu dönemde Eskişehir’de Anadolu Üniversitesinin devlet konservatuarının açmış olduğu özel kursta temel bale eğitimi alarak, 4 sene bale özel kursuna devam ettim. Ardından Liseyi Mat-FKB Anadolu Lisesinde okuyarak  onur belgesiyle liseden mezun oldum. Lise hayatım boyunca 4 yıl süreyle Halk Eğitim ve Araştırmaları Merkezinden 4 yıllık halk dansları eğitimini tamamlayarak ve Halk Bilim Araştırmaları Merkezinden sertifika aldım. Mat-FKB Anadolu Lisesinde müzik derslerine ağırlık vererek, bu süre zarfında 3 yıl boyunca şan dersi aldım.  Lise öğrenimim sırasında Almanca ve İngilizce eğitimi aldım. Hayata bakış açım“Ben insanlara yardım edebileceğim, sevgi verebileceğim ve sevgi ile insanların kalplerinde ışık olabileceğim yere gitmek istiyorum.” diyerek üniversite sınavında, Atılım Üniversitesi İngilizce Psikoloji Bölümünü kazandım.

Üniversite  eğitimi alırken arkadaşlarım ve eğitimcilerim ile çok güzel diyaloglar kurarak ve amacımı  insanlara yardımcı olmak üzere yapılandırdım. Deneysel Psikoloji üzerine çalışmalar yapan Prof. Dr. Umur Talaslı’dan Duyum ve Algı 1 ve 2 dersleri, Bilişsel Psikoloji ve Deneysel Desen derslerini aldıktan sonra MMPI, Nöropsikolojik Testler ve 18 adet Çocuk Testleri eğitimlerini de çeşitli eğitimcilerden alarak testlerin uygulayıcısı durumuna geldim. Atılım Üniversitesi Türkiye Psikoloji Öğrencileri Çalışma Grubu (TPÖÇG) üniversite temsilciliği yaptım.

Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi TÖMER dil atölyesinin 48 saat süreli Diksiyon ve Hitabet Atölyesi’ni başarı ile tamamladım. Doğal İletişim Yolları, Zincirlerinizden Kurtularak Yaratıcılığı Açığa Çıkarma, İkna etme ve Etkileme Sanatı, Teknolojik Milattan sonra İş Yaşamı eğitimlerine katılarak sertifika aldım. Şizofreni ile ilgili kongre ve seminerlere katılım belgesi aldım. Travma, Çift Terapisi ve Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu üzerine eğitimler aldım. Halen, Sanat Terapisi ve Çift Terapisi üzerine çalışmalar yürütmekteyim. Halen, Armada University online music master classes eğitimi almaktayım. Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği ön lisans ve Milli Eğitim Bakanlığı Yetişkin Bale Eğitimi (8 yıllık) uzman balerin olmak için eğitimlerime devam etmekteyim. Huzurevleri ve çeşitli rehabilitasyon merkezlerinde stajlar gördüm. Ayrıca, otizm ve madde bağımlılığı üzerine çalışmalarda bulunmaktayım. Üniversite eğitimi süresince alan dışından da olmak üzere, havacılık psikolojisi ve uzay ile ilgili illüzyonlar üzerine çeşitli araştırmalar yaptım. Narsisizm ve Saldırganlık konulu bir adet yayınım bulunmaktadır.

TOP